Katarzyna Grodzka-Motak

radca prawny

Jestem radcą prawnym w Kancelarii Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro i Wspólnicy Sp. p. w Szczecinie. Doradzam pracodawcom, ale i pracownikom w zakresie prawa pracy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Obniżka pensji jako kara?

Katarzyna Grodzka-Motak03 grudnia 20182 komentarze

Zwykły jesienny dzień w pracy. Dzwoni telefon.

– Dzień dobry pani mecenas.

– Dzień dobry panu.

– Musimy wreszcie coś zrobić z panem X. Znowu jest bałagan w dokumentach kadrowych, spóźnił się z wypłatą pensji pracownikom, nieprawidłowo naliczył dodatki, muszę potem wszystko prostować. Sytuacja wciąż się powtarza, więc mamy tego dosyć; chcemy obciąć mu pensję. Czy da się to załatwić?

To przykład z praktyki sprzed dosłownie kilku dni, zgłoszony przez jednego ze stałych klientów kancelarii. Jak widać życie dostarcza najlepszych tematów. 

Można? Można!

Obniżka pensji jako kara

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie. Przecież Kodeks pracy przewiduje kary porządkowe dla niesubordynowanego pracownika (w tym pieniężne). Ostatecznie, gdy pracodawca zupełnie utraci do niego zaufanie, może wypowiedzieć mu stosunek pracy, a w przypadku poważniejszych naruszeń wręczyć rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym z winy pracownika (potocznie dyscyplinarkę).

Okazuje się jednak, że orzecznictwo i to bardzo stare, bo sprzed 30 lat, jednak nadal aktualne, wyszło naprzeciw potrzebom pracodawców i usankcjonowało takie działanie. Najtrafniejsza jest uchwała Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 1988 r., sygn. akt III PZP 30/88, w której wyraźnie zostało powiedziane, że naruszenie obowiązków pracowniczych może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia pracownikowi tylko samych warunków płacy.

Pensja ma odpowiadać wartości pracy

Większość z nas zdaje sobie sprawę (co nie oznacza, że zawsze tak robi), że wynagrodzenie pracownika powinno zostać ustalone w ten sposób, aby korespondowało zwłaszcza z rodzajem pracy, kwalifikacjami oraz ilością i jakością świadczonej pracy. Dlatego też, jeśli jakość pracy staje się nienajlepsza, pojawiają się błędy, zaniechania, jedną z możliwych reakcji może być obniżenie pensji pracownika. Co więcej, z wyroku Sądu Najwyższego wynika, że skoro możesz zakończyć stosunek pracy, podając za przyczynę niewłaściwe wykonywanie obowiązków służbowych, to tym bardziej możesz z tej przyczyny obniżyć wynagrodzenie – bo to środek mniej dolegliwy dla zatrudnionego. Musisz rzecz jasna pamiętać, żeby skrupulatnie opisać nienależyte wykonywanie obowiązków (bardzo przydatny może tu być np. protokół kontroli).

Na koniec zaznaczę jeszcze, że tytuł posta jest odrobinę przewrotny – przestrzegam przed  pisaniem w wypowiedzeniu, że stanowi ono karę za nieprawidłową pracę. Bardziej chodzi tu o to, że…

Jeśli Twój pracownik nie wykonuje swojej pracy prawidłowo, to możesz – wskazując że wynagrodzenie nie odpowiada wartości pracy – obniżyć je w drodze wypowiedzenia warunków płacy.

*****

***

Zdjęcie: rawpixel

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Irena Pacholewska-Urgacz 4 grudnia, 2018 o 18:15

  Pani Mecenas, dziękuję za polecenie! Bardzo mi miło 🙂 Pozdrawiam, Irena Pacholewska-Urgacz

  Odpowiedz

  Katarzyna Grodzka-Motak 7 lutego, 2019 o 14:44

  Ja również dziękuję za odwiedziny. Pozdrawiam 🙂 Katarzyna Grodzka-Motak

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: