Katarzyna Grodzka-Motak

radca prawny

Jestem radcą prawnym w Kancelarii Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro i Wspólnicy Sp. p. w Szczecinie. Doradzam pracodawcom, ale i pracownikom w zakresie prawa pracy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

O co pytają w procesie z odwołania od wypowiedzenia zmieniającego? Poradnik dla zeznających w sądzie.

Katarzyna Grodzka-Motak22 listopada 2018Komentarze (0)

Odwołanie od wypowiedzenia zmieniającego - Katarzyna Grodzka-MotakWypowiedzenie zmieniające to dopiero początek drogi…

Wiesz dobrze, że od wypowiedzenia zmieniającego pracownik może się odwołać. Doradzając pracodawcom, bardzo często spotykam się z pytaniami, jakie kwestie będą przedmiotem zainteresowania sądu rozpoznającego sprawę wskutek odwołania od wypowiedzenia zmieniającego, to znaczy:

… o co będą mnie pytać i co mam na to wszystko odpowiedzieć?

A musisz pamiętać, że przesłuchania stron i zeznania świadków w sprawach pracowniczych są często bardzo rozbudowane, a skład sądzący pyta o najdrobniejsze szczegóły.

Poradnik pisany jest z przeznaczeniem dla pracodawcy zeznającego w charakterze strony (najczęściej pozwanej). Jednak korzystać z niego mogą odpowiednio również pracownik, jak i świadkowie powołani przez każdą ze stron.

Najczęściej poruszane kwestie

  1. Sąd będzie pytał przede wszystkim o przyczynę wypowiedzenia zmieniającego: musi ona być rzeczywista, konkretna i aktualna. Przyczyna ta powinna być podana w wypowiedzeniu, a sąd będzie weryfikował ją pod kątem powyższych trzech cech. Warto przed rozprawą przypomnieć sobie, jakie były powody wprowadzonych zmian organizacyjnych (tzn. czy np. firmie spadły obroty, kiedy miało to miejsce, jaki miało wpływ na stanowisko pracy danego pracownika – to m. in. kwestia konkretności). Wszystko musi też zgrywać się w czasie – nie może być tak, że sytuacja finansowa firmy pogorszyła się np. w maju 2018 r. a wypowiedzenie wręczono 4 miesiące wcześniej. Innymi słowy, w sądzie nie może się okazać, że przyczyna wypowiedzenia była fikcyjna, zbyt ogólna lub nieaktualna. Bo wtedy wygrywa pracownik. 
  2. Jeśli pracownik, któremu wręczono wypowiedzenie zmieniające nie jest ,,jedynym w swoim rodzaju”, to znaczy nie ma innych osób na podobnych stanowiskach, bardzo ważne będzie udowodnienie, że przeprowadzono selekcję, w wyniku której wybrano osobę do wypowiedzenia oraz że ten pracownik miał wiedzę na temat selekcji i zastosowanych kryteriów. Z mojego doświadczenia wynika, że ten punkt sprawia pracodawcom najwięcej trudności. Na ten temat wkrótce pojawi się odrębny wpis.
  3. Sąd będzie także dociekał, czy pracownik zrozumiał wypowiedzenie warunków pracy i płacy – czy na przykład podczas wręczania dokumentu miała miejsce jakaś rozmowa, czy jako pracodawca wyjaśniłeś zgłaszane wątpliwości.
  4. W przypadku wypowiedzenia zmieniającego sprowadzającego się do zwiększenia zakresu obowiązków, sąd będzie starał się zweryfikować, czy nowe zadania pracownik jest w stanie wykonywać w wymiarze swojego etatu (czy nie jest ich tak dużo, że będzie musiał zostawać w pracy w nadgodzinach – jeśli tak będzie, wypowiedzenie będzie nieuzasadnione).

Pamiętaj, że wyżej opisane kwestie mają charakter przykładowy, jednak z mojego doświadczenia wynika, że pojawiają się w większości spraw sądowych (co nie znaczy, że będą wystarczające do wszechstronnego rozpoznania sprawy).

Przesłuchanie to nie wszystko

Rzecz jasna, ważnych dla sprawy okoliczności powinieneś dowodzić nie tylko swoim przesłuchaniem, ale też za pomocą wszystkich możliwych środków dowodowych (przede wszystkim dokumentów jak np. dokumentacji na temat sytuacji finansowej firmy, zakresów obowiązków pracowników na porównywalnych stanowiskach). Rezultat procesu w dużym stopniu zależy więc od Twojej aktywności i taktyki.

*****

Przeczytaj też o:

*****

Zdjęcie: Hunters Race

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (91) 434 43 23e-mail: katarzyna.grodzka@mwmlegal.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska z siedzibą w Szczecinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzyna.grodzka@mwmlegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: