Katarzyna Grodzka-Motak

radca prawny

Jestem radcą prawnym w Kancelarii Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro i Wspólnicy Sp. p. w Szczecinie. Doradzam pracodawcom, ale i pracownikom w zakresie prawa pracy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wypowiedzenie zmieniające – scenariusze postępowania.

Katarzyna Grodzka-Motak17 stycznia 2020Komentarze (0)

Dostajesz wypowiedzenie zmieniające … dobrze, ale co dalej? Co prawda, w treści wypowiedzenia powinno być pouczenie, ale chyba nie do końca je rozumiesz.

Musisz przede wszystkim zdać sobie sprawę,  że dalszy tok postępowania jest zależny w dużej mierze od Twojej aktywności lub jej braku.

Akceptacja nowych warunków a odwołanie do sądu.

Zacznijmy od tego, że przyjęcie przez Ciebie nowych warunków pracy i płacy (lub odmowa ich zaakceptowania) nie jest tożsame ze skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego. To bardzo istotne, bo zdarza się, że pracownik, który odrzucił nowe warunki, uważa, że w takiej sytuacji automatycznie jego sprawa trafi do sądu. Jest to niestety nieprawda; potrzebne jest dodatkowe działanie, ale o tym później.

A więc kiedy otrzymujesz wypowiedzenie zmieniające:Wypowiedzenie zmieniające opcje postępowania

  1. Do połowy okresu wypowiedzenia możesz je przyjąć – wówczas po okresie wypowiedzenia umowa o pracę zacznie obowiązywać na nowych warunkach (okres ten będzie podany w treści dokumentu). UWAGA, jeśli do upływu połowy okresu wypowiedzenia nie złożysz oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, oznacza to, że milcząco wyraziłeś na nie zgodę.
  2. Możesz odrzucić nowe warunki – wówczas po okresie wypowiedzenia umowa o pracę rozwiąże się definitywnie.

Przyjęcie albo odrzucenie nowych warunków powinno mieć formę pisma skierowanego do pracodawcy.

Żeby nie było tak prosto, niezależnie od powyższego możesz w terminie 21 dni  skierować sprawę do sądu pracy i wnosić o przywrócenie poprzednich warunków pracy i płacy bądź  odszkodowanie. Innymi słowy, powinieneś napisać pozew. Możesz zrobić to samodzielnie albo skorzystać z pomocy prawnika. Rekomenduję tę drugą opcję (więcej na ten temat w tym wpisie).

Biorąc powyższe pod uwagę, mogą zaistnieć następujące scenariusze Twojej sprawy.

Możliwe scenariusze.

  1. Przyjmujesz zaproponowane Ci nowe warunki i nie odwołujesz się do sądu – po okresie wypowiedzenia zaczną obowiązywać Cię nowe warunki.
  2. Przyjmujesz nowe warunki, ale odwołujesz się do sądu – umowa o pracę nie rozwiązuje się, po okresie wypowiedzenia pracujesz na nowych warunkach, ale jeśli wygrasz proces, sąd przywróci Ci stare warunki bądź zasądzi odszkodowanie.
  3. Odrzucasz nowe warunki i odwołujesz się do sądu pracy – umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, ale Ty, jeśli wygrasz proces zostaniesz przywrócony do pracy na stare warunki bądź uzyskasz odszkodowanie.
  4. Odrzucasz nowe warunki i nie odwołujesz się do sądu pracy – umowa rozwiąże się, a Ty tracisz szanse na przywrócenie poprzednich warunków lub odszkodowanie.

Jak widać powyżej, Twoja aktywność ma istotne znaczenie dla obrony Twoich praw.

Zdjęcie: Vladislav Babienko on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (91) 434 43 23e-mail: katarzyna.grodzka@mwmlegal.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska z siedzibą w Szczecinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem katarzyna.grodzka@mwmlegal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: