Katarzyna Grodzka-Motak

radca prawny

Jestem radcą prawnym w Kancelarii Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro i Wspólnicy Sp. p. w Szczecinie. Doradzam pracodawcom, ale i pracownikom w zakresie prawa pracy.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zmiana systemu czasu pracy – kiedy potrzebne jest wypowiedzenie zmieniające?

Katarzyna Grodzka-Motak27 grudnia 2018Komentarze (0)

Zmiana systemu czasu pracyNa pewno wiesz, że umowie o pracę powinny się znaleźć zapisy o rodzaju pracy (czyli stanowisko i obowiązki), miejscu (na ten temat post: Nowe miejsce pracy w wypowiedzeniu zmieniającym), a także wynagrodzeniu. Dodatkowo, umowa musi określać wymiar czasu pracy, a także termin rozpoczęcia pracy.

Oznacza to, że system pracy, w którym będzie funkcjonował pracownik (jeden z następujących: podstawowy, równoważny, przerywany, zadaniowy, w ruchu ciągłym, skróconego tygodnia pracy, pracy weekendowej), wcale nie musi się znaleźć w umowie o pracę.

Decyduje treść umowy

Nie musi, ale może – jeśli tak się stanie, pracodawco, nie masz wyjścia, żeby zmienić system czasu pracy, musisz wręczyć wypowiedzenie zmieniające. Potwierdził to Sąd Najwyższy i to już w wyroku z dnia 25 marca 1977 r. (sygn. akt I PRN 5/77).

Z drugiej strony, co do zasady, jeśli systemu czasu pracy nie ma w umowie – nie musisz wręczać wypowiedzenia zmieniającego. Oznacza to, że jako pracodawca masz dość dużą swobodę w kształtowaniu godzin pracy swoich pracowników, z tym zastrzeżeniem, że określony system powinien wynikać albo z układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy, obwieszczenia, w określonych przypadkach być uzgodniony z organizacją związkową albo z przedstawicielem pracowników, a niekiedy wymagać zawiadomienia inspektora pracy.

Czy występują jednak jeszcze jakieś inne przypadki, w których zmiana systemu czasu pracy wymaga wypowiedzenie zmieniającego warunki zatrudnienia?

 

 • Przerywany czas pracy:

Po pierwsze, jeśli jesteś pracodawcą będącym osobą fizyczną, prowadzącym działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, system przerywanego czasu pracy może być stosowany u Ciebie na podstawie umowy o pracę. Tym samym, w takim wypadku, jeśli chcesz wprowadzić taki system musisz wręczyć wypowiedzenie zmieniające.

Innym przypadkiem jest ustawa o czasie pracy kierowców, zgodnie z którym system przerywanego czasu pracy może być także stosowany do kierowców w transporcie drogowym – i w takim wypadku wprowadzenie go wymaga wypowiedzenia zmieniającego, jeżeli w zakładzie nie działa organizacja związkowa. Przede wszystkim trzeba jednak zbadać, czy dany przewóz stanowi transport drogowy albo niezarobkowy przewóz drogowy – tylko bowiem do kierowców pracujących w ich ramach możesz zastosować przerywany system czasu pracy.

Szczególne obwarowania dotyczące przerywanego czasu pracy wynikają z dużej niedogodności dla pracownika, jaką powoduje. W ramach tego systemu występuje bowiem przerwa w pracy – generalnie pięcio,-, ale czasem nawet sześciogodzinna, co powoduje, że dzień pracy staje się bardzo długi.

 • Skrócony tydzień pracy i praca weekendowa:

Z podobnych względów wypowiedzenie lub porozumienia zmieniającego wymaga wprowadzenie dla pracownika systemu skróconego tygodnia pracy (praca krócej niż 5 dni w tygodniu) i pracy weekendowej (praca w piątki, soboty, niedziele i święta) – Kodeks pracy stanowi bowiem, że praca w taki sposób wymaga pisemnego wniosku pracownika.

Zdjęcie: unsplash.com

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: